Det känns bra i hjärtat.
Den senaste tiden har jag känt att mycket har snurrat i mitt huvud och jag har haft svårt att samla vissa tankar. Mycket har också varit jobbigt och jag känner väl inte alltid att jag har hanterat allt jag gör om dagarna på bästa sätt. Jag tänker mycket kring vad jag kunde gjort annorlunda.
Sen tycker jag ändå att det är bra att jag har rutiner i min vardag. Jag jobbar på med busskörningen och tiden som jag är på jobbet är ungefär samma varje dag. Det är på dagtid och jag går upp och kommer hem ungefär kring samma klockslag varje arbetsdag. Jag har spelat mycket pingis den senaste tiden. Träningspassen gör ju att jag agerar ut min eventuella frustration och stress som jag kanske har inom mig. Dessutom är det ju så att när jag tränar pingis så tänker jag inte på nånting annat. Jag håller bara fokus på mitt pingisspelande.
Denna veckan har hittills varit lite lugnare än vad den förra var. Jag tror att det kommer att fortsätta att bli lugnare och lugnare. Även om jag ibland känner mig snurrig i huvudet och lite tom så mår jag någonstans bra. Allt ordnar sig på något sätt bara jag tar det lugnt och stannar upp lite. Jag sitter liksom stilla i båten tills jag tror mig veta vad som är rätt att göra och vad som faktiskt funkar för mig. Jag vill bara samla tankarna och få ihop alt på ett bra sätt i slutändan. Sen mår jag ändå bra. Jag har känt den senaste tiden att många människor har varit jättsnälla mot mig på alla möjliga olika sätt. Det gör ju att man mår extra bra och mycket känns bra inne i mitt hjärta.


Trackback


