Dapa Music♥️

#instagram✖️🔥


#instagram🤍❤️


Sommarpratarna 2026
Idag släppte Sommar i P1 hela listan på årets sommarpratare. https://next.sr.se/artikel/sommarpratare-2026-hela-listan
Jag hittade 3 namn på årets lista som jag känner just nu att jag vill lyssna på.
Advokaten Johan Eriksson. Hans sommarprat sänds 30 juni. Sen hoppar jag ner till den 14 och 15 augusti. Under dessa dagar kommer komikern Sofia Dalên och artisten Felicia Erikssons sommarprat att sändas.
Sofia Dalên har jag träffat en gång i Stockholm. Det var våren 2022. Jag hade budat hem en auktion till förmån för Musikhjälpen 2021 och under några timmar fick jag b.l.a. hänga med Sofia. Hon var en trevlig och snäll tjej som jag aldrig kommer att glömma.

Av alla sommarprat som jag hittills har lyssnat på genom åren, så tycker jag att Molly Sandên's sommarprat från 2018 är det klart bästa.

#instagram - Amsterdam 🇳🇱


#instagram🌞


#labubu💛🧡





#instagram🧡🧡


First week of June 2026.


Vecka 24
Jag fortsätter denna veckan med att vara inne i en ganska behaglig arbetsperiod. Idag har jag väl arbetstid på ca 5 timmar och på tisdag och onsdag jobbar jag inte längre än 3,5 timma per dag. Inget av detta går ju att klaga på. Har jag någon tuff dag denna veckan så kan det bli fredag. Jag tycker mig kunna se det när ajg tittar på hur passet ser ut. Men det är ju inet säkert att det blir så tufft som man på förhand tror. Oavsett hur det blir så är jag ändå ledig helgen och det blir då min tredje lediga helg på raken.
Jag har ju ingen pingis denna veckan. Så det blir några extra promenadrundor istället. Förra veckan rörde jag mig bra och jag gjorde det utan gnäll och inget kändes jobbigt med det heller. Dert är bara att: Promenera, njuta av sommar och må bra.






Bild: 2026 06 06
Jag grejar mycket nu med vardagliga saker. Jag vill ju vara noga med mina pengar och det känns bra. I helgen tjänade jag ganska mycket pengar på min konst och det är just under helgerna som jag har märkt att det ofta går som lättast att dra in pengar på den. Så det är ju bara att försöka utnyttja det maximalt när helgen kommer. Jag har ju ett mål med konsten också, även om det är mer långsiktigt.
Jag har ju inga resor eller något likande inplanerat. Men nu har ju seminarieprogrammet för Bokmässan kommit. Den har jag ju i alla fall tänkt att besöka i höst. Jag har varit på Bokmässan sen 2017. Efter varje Bokmässa så tänker jag alltid att det var bra och jag är glad att jag gjorde ett besök. Samtidigt tänker jag också att det blir inget besök nästa år. Men efter ett tag så försvinner den där känslan av att jag inet ska gå på Bokmässan mer och sen blir det ett besök till, och sen är man inne på mässan och känner sig som en saltgurka på burk i några timmar.


Jag tänker på att inte ha bråttom
Jag har ju den senaste tiden varit inne i en ganska behaglig arbetsperiod. Jag har varit ganska mycket ledig och när jag har jobbat så har jag haft ganska bra pass, eller så har jag gjort dom bra genom att ta ledigt några eftermiddagar.
När jag nu har varit mycket ledigt så har jag försökt att tänka på att inte skynda mig och ha för bråttom med allt jag gör. Jag minns för några månader sen att jag stressade ganska mycket i allt jag gjorde och jag tror att jag ville få många saker gjorda på kort tid. Jag tyckte på något sätt att jag kände mig effektiv och jag trodde att jag skulle må bra av det. Jag var väl opckså nöjd över att jag fick mycket gjort, men när ajg väl hade fått mycket gjorrt och skyndat mig med massor med saker, så fick jag ju bara mer tid över och då hittade jag ju på mer saker att göra. Till slut blev det för mycket och då fick jag inte ihop allt i min hjärna och då gick flera saker som jag grejade med åt helvete. Bara för att jag fick många saker gjorda på kort tid, så blev det sen så att jag bara kom på mer saker som jag behövde göra och då glömde jag ju att hitta lugnet och göra saker mer i nuet.
Det är ju i nuet som jag mår som bäst och jag har den senaste tiden kommit på att jag kan göra saker mer i "snigelfart" och i slutändan får jag lika mycket gjort ändå. Det är väldigt lite i mitt liv som jag känner att jag måste få gjort inom en viss tid. Jag behöver sällan sätta någon tidpress på mig själv. Man kan försöka få någon slags överblick. Typ: Allt detta ska jag försöka få gjort på en samma vecka, men jag behöver ju inte känna mig sämre för något tar lite längre tid. Jag mår ju bara bra av att ta det lugnt och vara i nuet, samtidigt som jag känner att jag inte har för mycket att göra. Om jag tänker på att inte ha bråttom, så mår jag bättre av det i längden. Dessutom är jag övertygad om att jag inte får mer gjort om jag ökar tempot. Därför blir ju tempoökningen helt menigslös att göra.


Lång dags färd med Krister Henriksson
SVT-play - Solvalla (1988)
Dapa Music

😊 Nationaldag🇸🇪🇸🇪


Yttrandefrihet och jag har inte tystnadsplikt.
Jag vet att jag har skrivit flera blogginlägg om vad jag tycker yttrandefrihet är och vad jag väljer att publicera och varför. Egentligen behöver jag ju inte skriva mer om detta, men den senaste tiden har Flera personer skrivit massor med skit till mig som jag bara har avlt att inte bry mig om. Då har jag sen fått kritik för att jag inte svarar eller så tycker bara vissa människor massor med saker, som jag varken vill eller orkar bry mig om.
Det som ajg gillar mad yttrandefriheten det är att vem som helst kan skriva en text eller lägga upp en film någonstans. Skriva eller säga vad man tycker och tänker och sen struntar man bara i alla männsikor som man inte tycker har där att göra. Det är yttrandefrihet för mig.
Om du som läser min blogg har åsikter och något som du vill ventilera så får du starta en egen blogg eller något liknade och yttra dig på dina egna kanalar. Skriver du eller skickar något till mig som jag inte är intresserad av att veta något om, så kommer jag bara att ta bort det och kanske också blocka dig. Det är upp till mig vad jag vill göra med sånt som kommer in på mina plattformar.
Bara för att jag inte svarar någon eller bryr mig om något, så betyder inte det att jag har något att dölja. Jag vill kanske bara inte bry mig, och jag har ingen skyldighet att tex svara på frågor som jag eventuellt får. Jag heller ingen skyldighet att stå till svars för nånting som jag tex har sktivit på min blogg. Oavsett om vissa vill ha svar och ibland kräver det på olika (ibland ganska vidriga) sätt, så är det jag som i slutändan bestämmer om jag ska svara och kanske ge mig in i någon diskussion eller inte.

En annan grej som jag märker att vissa verkar tro det är att jag inte pratar med andra människor om vad vissa äckel och andra hjärndöda idioter utsätter mig för. Det hänt vid några tillfällen att personer har blivit arga på mig för att jag kanske har pratat med andra personer om vad vissa har gjort och fortsätter göra mot mig. Jag filmar ju också folk på stan som bara helt "random" kommer fram till mig och äcklar sig och vräker ur sig massor med saker som är så hjärndöda så man tror ibland inte att det är sant. Även om ingenting förvånar mig längre.
Det jag vill komma till här är att jag har inte tystnadsplikt. Inte i några sammanhang och inte under några som helst omständigheter. Jag får prata med andra människor och visa allt som jag får skrivet eller skickat till mig på olika sätt. Jag visar väl också sånt som jag har filmat osv... Vad sen dom som jag pratar med väljer att göra med den informationen som dom får av mig, det är ju utom min kontroll och ärligt talat så bryr jag mig inte så mycket om det heller. Men vissa har ju påstått (som jag förstår det) att dom har blivit kontaktade eller konfronterade på något sätt, och vissa har sagt till mig att dom tycker att jag ska hålla käften. Men det kommer jag naturligtvis aldrig att göra. Jag har som sagt inte tystnadsplikt. Sen att vissa inte fattar och på förhand kan se konsekvenserna av sånt dom själva väljer att göra, det är aldrig mina problem.
Jag kommer att fortsätta göra min grej och jag kommer aldrig i efterhand att be om ursäkt för att jag tycker nånting eller väljer att vara öppen inför andra med vad vissa äckel och andra hjärndöda s.k. människor utsätter mig för. Jag ser ingen anledning med att vara tyst, bara för att vissa äckel tycker att jag ska hålla käften.


Dapa Deep

Dapa Music








Andra mål än ekonomin?
Jag hatar att ge upp mina mål. Jag har ju ett ekonmimål i år och jag får kämpa med mig själv för att hålla i sparandet och inte börja plocka ut pengar. Ibland känner man ju för att göra spontan grejer som typ bara ger njutning för stunden. Men nu vill jag tänka lite längre och därför väljer jag att spara och verkligen ge mig själv chansen att förverkliga min högsta dröm i livet. Jag har gjort en budget inför juni som jag känner kommer att funka och i slutet av denna månaden så kommer jag också över den första "spärren" i ekonmin och som jag typ har kämpat för sen i början av förra året.
Men jag har ju andra mål för i år som handlar om resor och upplevelser. Jag har tänkt under större delen av året att jag nog måste släppa det mesta och mest fokusera på att spara pengar och leva gott hemma. Det är egentligen inget som känns fel för jag vill prioritera ekonmin framför mycket annat nu.
Men jag hatar ju som sagt att bara ge upp dom mål jag sätter upp och jag känner nu att jag ändå vill försöka sätta dom andra målen som jag har för i år och som jag redan i slutet av förr året bestämde mig för att försöka fixa. Jag behöver ju inte krångla till det och det handlar om två utlandsresor och kanske två andra typer av upplevelseresor inom Sverige. Jag vill bara inte ge upp det och säga att det inte går att både spara en större summa pengar och göra några resor. Jag vill ändå försöka. Sen är det ändå så att jag kommer att prioritera sparandet och funkar det iet att fixa något av de andra målen så kommer jag att ge upp dom.
Sen känner jag ändå inet att jag behöver klara allt. Fixar jag bara sparandet så kan jag nog lätt acceptera att jag bara fixade 1-2 andra mål, utöver ekonimin. Däremot kommer det att kännas tungt om jag misslyckas med ekonomimålet i år också. Och då kommer jag också att ge upp den grejen för jag känner inte att jag orkar börja om på nytt en gång till. Det har jag gjort så många gånger nu, så det känns som detta är in sista chans att komma vidare och kanske nå den dröm som jag länge har haft med min ekonomi.
Det som ändå känns bra är att jag känner en stor inre frid kring resandet. Jag har sen länge varit nöjd med resor och vad jag genom åren har fått uppleva. Jag är redan nöjd och det gör att även om jag aldrig någonsin skulle resa mer så är jag ändå nöjd med vad jag har gjort och jag har ingen känsla av att jag måste göra mer. Däremot känner jag mer att jag måste försöka sätta ekonmin som jag vill ha den.

















Men som sagt: Jag hatar att intebförsöka nå alla mål jag sätter upp. Jag har ju nu ett halvår på mig att sätta allt som jag tidigare har sagt till mig själv att jag vill fixa under 2026. I slutet på denna månaden så kommer jag över spärren. Jag har ett halvår på mig att fixa alla dom mål jag har. Det känns inte omöjligt, även om jag kommer att vara noga med hur mycket, och vad jag lägger pengar på.
Men jag kommer inte att ge mig. Jag tycker livet går ut på att försöka förverkliga sina drömmar. Så det är bara att leva på så mycket jag kan. Det viktigaste är att jag mår bra. Jag mår som bäst när jag inte jagar människor. Jag tror starkt på att bara göra min grej, och sen kommer jag att få rätt människor omkring mig som jag kan lite på och må bra av att jag har där. Nu är sommaren här och j jag gå in med bra energi och massor med kämpaglöd.
Ha det bäst!



En jävla Photodump




























































































































































Dapa Music

Vecka 23.
Ny vecka och jag sa ju börja jobba igen efter förra veckans ledighet. Jag börjar ändå denna måndag med ledigt. Desutom är jag ledig (nästan) 4 dagar under denna veckan. Och dom 3 arbetspassen jag har, känns på förhand ganska "softa" att köra på med.

Nu kan jag också se hur jag jobbar i sommar, fram till att jag har semester. Jag har svårt att greppa och bilda mig en uppfattning om vad jag tycker, men det brukar ju vara ganska lugnt att köra under sommaren, så det känns helt ok. Jag såg att jag hade fått ledig midsommarafton, fast jag egentligen skulle ha jobbat då och det innebär att jag är ledig tre dagar på raken under den veckan. Jag jobbar däremot hela midsommarhelgen så det blir ingen nubbe för min del på midsommarafton.
Jag har ju fått städat mycket under förra veckan och det känns skönt att ha en 100% rent kök som doftar fräscht och känns mer trivsamt att vara i.

Jag ska ta tag i mer städning idag, men toalett och badrum går ju ganska snabbt. Allt annat är ju klart. Jag gjorde ju inte bara klart köket i helgen. Mina fyra fönster är rena och fina nu också. Varje gång jag tittar på dom så blir jag extra glad. Man mår bättre än vad man tror av ett rent och fräscht hem, även om det känns i kroppen efter att man har röjt och städat.

Pingisspelande för min del blir det ingenting av under de närmaste veckorna. Hallen där jag tränar ska renoveras, så fokuserar på promenadrundor i några veckor framåt. Sen får jag se hur mycket pingis jag spelar under sommaren. Jag känner att jag gärna vill spela, men man måste ju alltid ha någon att träna med.

Annars under denna veckan så är det bara att fortsätta hålla budget. Jag småplockar väl lite med saker som jag inte riktigt hann med förra veckan, fast så var tänkt. Jag väntar på lite paket och jag har beställt lite spännade grejer, så jag vill bara ha dom nu! Det är bara att vänta och hoppas att grejerna lever upp till mina förväntningar.

Nu har det i alla fall blivit sommar. Jag tycker det när man är inne i juni. Vår för mig är det i april och maj. Juni, Juli och Augusti är sommar. Det är bara att njuta av solen och längta efter semestern. Min semester börjar i slutet på juli, så det är ett tag kvar.















