Jag ligger precis på marginalen.
Jag räknar och funderar på hur jag ska nå alla mina mål som jag har i år. Ibland känns det bra och jag kan tänka att jag kommer att fixa detta. Stundtals kan jag bli lite tveksam. Hur länge vågar jag vänta innan jag måste börja spendera pengar? Väntar jag för länge så kanske jag har pengar, men jag kanske inte hinner med allt som behöver fixas. Om jag har mindre tålamod och väljer att tex åka på någon resa, då kanske jag måste välja något som kostar lite mindre pengar och då kanske resan inte blir lika bra. Fast det kan det ju bli också. Hur mycket behöver jag spara och när kan jag ta ut pengar till dom saker jag vill göra som faktiskt kostar ganska mycket pengar? Hur ska jag få till det sparandet som jag faktiskt vill klara av till slutet på december, samtidigt som jag ska få loss pengar till alla upplevelser?
Jag lägger liksom ett pussel inne i mitt huvud och det jag märker nu är att jag ligger precis på marginalen. Månad för månad så har jag det jag har räknat med att jag ska ha vid den tidpunkt jag befinner mig i. Det är inte bättre än vad jag har räknat med, men inget är sämre heller. Jag ligger liksom precis och vad innebär detta för mig i slutändan. Kan jag klara alla mina mål. Jag tror det, men det känns ju inte som jag har råd med några större misstag. Eller så är det så att kan göra misstag och ändå nå mina mål i slutändan. Vad vet jag? Just nu ligger jag ju som sagt precis där jag bedömer att jag måste vara för att fixa allt. Det bästa man kan göra är väl att bara vara nöjd med det och sen fortsätta greja för att kunna fixa resten.
Mycket känns ju ändå bra för om jag känner att jag är med och får gjort så mycket som jag känner att jag minst behöver få klart, så är det ju bara att fortsätta så. Att jag blir osäker och tveksam på om jag kommer att fixa allt beror väl bara på att jag inte vet har saker och ting kommer att bli framöver. Sånt jag vet något om är nuet och vad jag har gjort sen tidigare.
Det som känns lite jobbigt just nu det är att jag kan få en semester där jag kanske inte kan göra så mycket mer än att bara spara pengar för framtida mål. Om det blir så, då känns det ju lite tråkigt. Samtidigt är jag ju inställt på att göra vad som krävs för att jag ska nå alla mål jag har i år. Det blir ju heller inga tråkiga månader om jag måste åka på väldigt mycket resor under hösten och vintern. Men jag känner ändå att jag vill komma iväg på ganska mycket under sommaren i alla fall, men jag vet inte just nu hur mycket jag egentligen kan göra, eller vågar göra. I slutändan är ju målet att jag ska klara allt som jag vill fixa i år.
Efter nästa vecka så bör jag veta mer hur jag har det med framförallt pengar för framtida saker. Då vet jag ju mer också hur jag jobbar över sommaren och då kanske det blir lättare att planera upp saker och ting. Just nu fokuserar jag mest på den resa som jag väldigt snart ska åka iväg på. Just nu får jag släppa mycket annat och bara njuta av livet och vara i nuet. Nuet är ju egentligen det enda jag kan veta nånting om. Ju längre tiden går ju mer pusselbitar kommer säkert att läggas på plats. Det positiva är ju att jag ligger precis rätt just nu. Fortsätter det bara så, då fixar jag ju alla mål som jag har för 2025. Det är ju det som är målet för mig.


Trackback


