Nu har jag svårt att bestämma mig.

 I början av detta året så visste jag vad jag ville. Jag vill resa en hel del i år och det är inget snack om att jag fortfarande tänker att jag ska göra några resor i år. Jag ska klara allt och gör jag inte det så kommer det att kännas som ett ordentligt jävla misslyckande. 
 
Men som det känns nu så har jag svårt att bestämma mig för vart jag vill åka. I början av året visste jag precis. Alla länder och städer var jag säker på in i mitt huvud. Dessa platser och detta ska jag göra. Just nu är ju en resa bokad och den är jag också jävligt säker på att jag vill göra. 
 
Men när jag kollar på resor efter den som nu är bokad så kollar jag på många fler resmål än dom jag hade bestämt mig för från början. Flera av dom jag hade bestämt mig för är jag inte säker på att jag vill göra längre. Jag har googlat och gjort research. Efter detta så har jag hittat resmål som jag är mer intresserad av och då vill jag vara så flexibel att jag kan ändra mig om jag tycker att nånting annat (än vad jag först hade ställt in mig på) verkar bättre. Antalet resor är jag klar över, men vart jag ska åka är jag inte lika säker på längre. 
 
Jag måste ju också tänka på att jag ska klara av alla mina mål som jag har för i år. Jag vill ju inte bara klara resorna. Tanken är ju också att jag ska spara en ganska stor summa pengar. För att klara det så är min spontana känsla att jag måste var flexibel när det kommer till vart jag vill åka, vad jag vill göra och vad jag har för budget till varje enskild resa. 
 
Jag tror ändå att jag kommer att klara allt, även om jag inte får grepp om allt just nu. Men allt känns ändå bra och ekonomiskt ligger jag flera månader före när det kommer till hur mycket jag ska ha i sparande innan 2026. Så just nu kan jag lägga undan ganska mycket pengar till mitt resande. 
 
Även om jag just nu inte riktigt har bestämt mig för allt så fokuserar jag mycket på städer i Europa. Många finns att välja på och även om jag just nu rör lite fram och tillbaka och har svårt att bestämma mig för olika resmål, så är det ändå roligt att kolla och planera detta. Dessutom har jag ju en resa bokad och klar så jag får mycket energi av bara det att jag har något att se framemot. Det känns som att jag hela året kommer att ha saker att längta efter som kommer att bli roliga att göra. Så känslan av att mitt huvud snurrar lika mycket som jorden själv är ändå en ganska skön känsla att bära med sig. Det kommer att bli ett roligt och coolt 2025.... vad jag än o slutändan bestämmer mig för. 
 
 





Stalker?

Namn:


E-postadress:


URL / Bloggadress:


Din Kommentar:


Trackback
Design by Amandah Thunberg

EXEGGUTOR.SE