Tar det lugnt resten av semestern.
Jag har en vecka kvar av min semester. Jag börjar ju jobba nästa onsdag. Jag har bestämt mig för att ta det lugnt resten av min semester. Jag har ju tänkt mycket på hur jag ska komma vidare med dom mål jag har för i år, men just nu tar jag det bara lugnt med allt. Bättre att bara chilla och kanske förbereda sig för arbete och allt vad det innbär när man snart ska vara igång igen.
Jag har sökt några dagar ledigt i september och fått dom beviljade. Det känns bra redan nu för då blir det nog lättare för mig att komma vidare mot dom mål jag har och få gjort allt som jag har planerat att göra i september.
Nästa vecka börjar det ju rulla in mer pengar igen och det behövs ju efter Bryssel och kanske lite mer spendenderande av pengar i augusti än vad jag brukar bränna en vanlig månad. Jag bränner nog lätt mer pengar när jag är helt ledig än vad jag gör när jag är igång och jobbar. Jag ska i alla fall göra allt jag kan för att få allt på plats som jag vill ha det. Jag ska hitta en lösning på hur ajg ska klara att spara ganska mycket pengar, samtidigt som jag vet att jag kommer att bränna väldigt mycket pengar under september. September blir nog den månade i år som det rullar mest pengar, både in och ut. Det är väl också därför jag känner nu att jag vill ta det lugnt resten av min semester. Det blir lätt för mycket på för kort tid annars. Det orkar jag ihte riktigt med just nu. Ta det lugnt och inte har för bråttom. Så känns det mest rätt att tänka och leva efter just nu. Jag chillar med promenader i skogen. Äta lite god mat och dricka bubbel är ju inte fel heller. Njuta av livet är ju aldrig fel.






Trackback


