Pingisträning🏓

Jag har haft en bra dag med mycket rörelse. Jag gick ju en promenad i morse och innan kvällens pingistränimg så promenarade jag ju till träningshallen. Efter träningen så promenerade jag ju hem också så idag har det blivit mer träning och rörelse för mig än vad det normalt brukar vara.

När jag var på väg till träningen så ville jag posta ett brev. Jag glömde bara att lägga det på den postlåda som finns i centrum. När jag kom på att jag hade glömt lägga mitt brev på lådan så funderade jag på var jag skulle kunna posta mitt brev. Finns det någon postlåda på vägen som jag går till träningshallen? Jag visste inte om det fanns det, men jag hade känsla av att jag var i näreheten av träningshallen. Jag gick en liten omväg för att kolla och jag hittade en sån där gul och blå låda.

 Jag var inte säker på när jag tog den lilla omvägen att det fanns en låda just där, men min känsla räkte tydligen och det kändes bra att få brevet postad för det var ganska viktigt att jag fick iväg det så det kommer fram tll den som ska ha det denna veckan. Jag kunde ju ha postat det på vägen hem från träningen också, men det är ju lätt och glömma så jag är glad att jag typ lyckades lukta mig till en postlåda.
 
Pingisträningen ikväll kändes ganska bra. Jag var maximalt avslappnad i spelet. Kanske var jag lite för avspänd i vissa lägen. Det farliga med det är att man ibland försöker spela för svårt eftersom alla slag man gör känns så förbannat enkla att göra eftersom man helt eneklt inte är nervös eller spänd. Men när man sen spelar för svårt så tappar man lätt det bra spelet som man har när man är maximalt avspänd. Man spänner sig då för man märker att det inte går så lätt längre och det händer för att man helt enkelt är för avslappnad. Man måste hitta balansen hela tiden mellan avspändhet och spela efter sin egen kapasitet. Sen är det ända bra om man vågar göra svåra slag för då visar man att man har ett bra självfötroende när man spelar. Men samtidigt måste man ju också sätta bollen på bordet. Spelar man för svårt så missar man ju och då spelar det ju ingen roll hur man spelar. Man måste ju sätta bollen på bordet liksom och då får man inte spela för svårt.
 
 





Stalker?

Namn:


E-postadress:


URL / Bloggadress:


Din Kommentar:


Trackback
Design by Amandah Thunberg

EXEGGUTOR.SE