Jag läser ganska mycket och det känns som att ju äldre jag blir, ju mer tid ägnar jag mig åt till att läsa böcker. Sen kan jag ibland tänka att om jag blir riktigt gammal så kommer jag nog ha glömt vad jag har läst, även om jag har ägnat mycket tid i livet åt att läsa.
Mitt intresse för att läsa böcker började egentligen i samband med att jag startade denna bloggen. Innan det hade jag inte riktigt upptäckt det sköna och mer avlappnande i att läsa böcker. Tidigare tyckte mest att det kändes tråkigt, men när jag började blogga så tänkte jag ju att om jag också läser mycket, då kan jag ju skriva inlägg på min blogg om vad jag har läst. På så skapar jag ju lätt fler inlägg och behöver egentligen inte fundera så mycket på vad jag ska skriva om. Det är ju bara att tänka på vad man har läst. Sen när jag väl började läsa mycket böcker så insåg jag att jag gillar ju faktiskt böcker och vill lägga mycket tid på att läsa. Det är ett bra tidsfördriv och jag känner också att jag sover bättre om nättrena om jag läser lite ur en bok innan jag släcker lampan och ska sova.
Jag tror också att man blir smartare av att läsa böcker. Många människor som jag upplever som smarta och kvicktänkta säger ofta att dom tycker om att läsa böcker. Jag säger inte att jag alltid är så smart, men jag tror i alla fall inte att jag blir dummare i huvudet av att läsa böcker.
Ibland frågar folk mig varför jag lägger så mycket tid på att läsa böcker och en del tycker att jag borde göra något annat istället. Det känns som att vissa tycker att jag slösar min tid och vissa frågor också på ett litet nedvärderande vis om jag verkligen är intresserad av det jag läser. En del har börjat diskutera ganska mycket med mig om detta. Och vissa nästan skäller på mig när jag talar om vad jag gillar med att läsa böcker.
Jag blir aldrig arg på någon som börjar diskutera litteratur och mitt läsande med mig. Det är ju inte så vanligt att folk diskuterar litteratur så jag myser bara innombords när någon tar sig tid att diskutera detta med mig, trots att alla kanske är så postivt inställda till böcker och läsning. Men det är väl underbart om fler skulle bara börjar prata böcker och vad som står i dom. Skäll på mig om du vill. Jag lyssnar och disskuterar gärna litteratur.
Jag kan nästan tycka lite synd om dom som inte än har insett allt de som är postivt med att läsa och gilla böcker. Känslan av att läsa och hur bra det känns när man sjunker djupt in i en bra bok, den är ju underbar.
Jag tänker ibland på om jag inte ska börja skriva böcker också, fast det känns som jag måste träna mer på mitt skrivandet. Jag har ju nästan bloggat i 20 år nu. Om jag övar i 20 år till så kanske jag kan skriva en skitbra bok sen. Jag tror att ska man börja skriva en bok så är det nog viktigt att man har en inställning att det ska bli just en skitbra bok. Det är nog en bra bötrjan om man funderar på att bli författare.
Som sagt: Jag gillar ju att skriva och läsa och imorgon ska jag ju åka ner till Göteborg och besöka BOKMÄSSAN. Det känns som att allt de där går hand i hand. Gillar man att läsa böcker så vill man ju besöka Bokmässan. Man får ju också mycket inspiration till sitt egna skrivande när man ser vad andra kan göra när det kommer till att skriva få andra att uppleva böcker.







0