Jag har haft en skön ledig helg. Jag har stundtals mått lite illa och haft ont i ryggen, men under större delen av helgen har jag mått bra. Det har bara varit skönt och jag har gått promenader och läst väldigt mycket. Jag börjat läsa på en bok som jag tycker är intressant och riktigt bra. När man håller i boken så känns den som en tegelsten och den är på 600 sidor. Den är väldigt välskriven och det gäller att leva sig in i läsandet för att förstå. Det kommer kanske att ta lång tid att läsa ut den, men under helgen har jag ju läst nästan 250 sidor och håller jag det tempot så har jag ju läst ut den på några dagar.

Promenaderna gick jag för att jag kände att jag måste nå dom mål jag har med antal steg per vecka. I början av denna veckan var jag ju så trött så jag orkade ju inte bry mig och varken pingis eller att jaga steg. Men jag vill alltid nå mina mål med rörelse och träning, varje vecka. Jag vet att jag kommer att känna mig så jäkla sunkig och slö om jag inte rör på mig tillräckligt varje vecka. Allt känns bara så mycket bättre och lättare när jag känner att jag rör mig tillräckligt och sätter det målet jag har för varje vecka. Oavsett hur mycket jag har att göra så vill jag inte att något ska ta så mycket tid så att jag inte hinner att träna och röra på mig.
Igår blev det en runda på 5 km och idag gick jag först en promenad under morgonen på ca 7 km. Sen tog jag även en kvällspromenad på ca 4 km. Så jag blev nöjd även denna veckan med hur mycket jag har rört på mig.







Nästa vecka ska jag fortsätta jobba i den ganska "softa arbetsperioden som jag har varit inne i ett tag. Jag har en ganska lång arbetsdag imorgon, men jag får lite sovmorgon i alla fall. Annars slutar jag tidigt övriga 4 arbetsdagarna.
Annars får jag se vad jag hittar på nästa vecka. Jag vet nu att jag ska klippa och färga mitt hår nästa vecka. Det ska bli skönt för jag trivs inte med mitt hår och hur det är just nu.
Annars är det väl bara att njuta av livet som gäller. Det känsn ganska lätt att göra det just nu. Jag jobbar inte överdrivet mycket. Det går bra med konstprojektet. Jag läser en väldigt bra bok. Jag har inga problem med att hålla min budget för april. Även om jag ibland kan må lite illa och ha ont i kroppen, så känns inget direkt jobbigt med det. Jag tycker att jag mår bra och jag kör på med mina saker, utan att bry mig om vad andra tycker om det.






0