ADVF
Jag tänker mycket nu på alla mål jag har och de mesta handlar om min ekonomi och vad jag vill skapa för framtiden. Jag tror inte det går en enda dag utan att jag tänker på minst fyra saker jag tror hjälper mig att faktiskt hålla mig till vad jag har planerat. Jag känner att jag är på rätt väg, bara jag gör som jag har sagt till mig själv att jag ska göra från början. Detta handlar ju nu bara om ekonomiska mål, men det är dom som känns viktigast just nu och det som känns extra bra är att jag har en tidsplan för allting. Allt känns bara rimligt, logiskt och jag tror starkt på att detta kommer att funka. Det viktigaste är att jag tänker mycket på dessa 4 saker. Jag tror att det är en förutsättning för att jag i slutändan ska lyckas nå dom mål jag har med min ekonomi.

1. Ansvar: Allt som jag väljer att göra är mitt ansvar. Jag tar ansvar för mina pengar och dom beslut jag tar. Bortförklaringar och ursäkter funkar inte. Misslyckas jag med nånting så skyller jag inte ifrån mig på någon annan. Jag tror också att när jag tar fullt ansvar för allting, då kommer jag också att lättare kunna tro på att jag kommer att lyckas med allt jag väljer att göra. När jag tror på det jag gör, då får jag också mer energi och blir mer motiverad till att forstätta kämpa mot målet.
2. Disciplin: Jag är noga med att göra vad jag tror att jag behöver göra, även om jag inte känner för det just då. Jag har en fördel av att jag gillar att jobba när många andra är lediga. Jag kommer ju inte vidare med mina saker om jag ligger hemma på soffan och inte bryr mig. Jag kommer nog bara att klara av att skapa det jag vill ha med discplin och den försöker jag behålla varje dag. Klara jag det, då tror jag att jag ökar mina chanser att nå dom mål jag har. Det gäller att jag håller mig till vad jag har planerat och är noga med att göra vad jag tror är rätt för att lyckas, även om jag kanske inte alltid är det som jag tycker är det roligaste att göra.
3. Vision: Jag arbetar inte bara för idag. Jag jobbar ju för en framtid och för att jag ska nå en punkt i livet där jag blir nöjd med allt i mitt liv. Varje beslut jag tar idag, vill jag känna att jag har nytta av i framtiden. Det kortsiktiga kommer att förstsöra det jag vill uppnå på sikt. Så jag väljer det målet jag vill uppnå i framtiden. Egentligen är visionen mitt enda mål som jag vill nå.
4. Fokus: Jag försöker hålla fokus på allt jag behöver göra för att nå mitt mål. Jag är försiktig med att göra för mycket annat av sånt som inte gör att jag kommer framåt mot ekonomimålet. Möjligheter kommer till mig hela tiden, men alla möjligheter är inte viktiga för mig. Allting förtjänar inte att få min tid och jag är inte tillgänglig för alla människor som kanske vill få min uppmärksamhet och tid. Då lägger jag hellre mycket tid på mig själv. Min egentid och vila är viktiga saker för mig. Jag gör min grej och då märker jag att det ger mig den energi jag behöver för att jag ska orka jobba vidare mot dom mål jag har. Jag fokuserar på det jag tror funkar för mig. Fokuset jag håller tycker jag är det viktigaste av dessa 4 ovanstånde punkter. (AVDF)









Trackback


